SON DAKİKA HABERLERİ: Gazze’deki savaşta son durum! İran saldırdı! Füze yağmurunu iki ülkedeki patlamalar izledi


ABD ve İngiltere’nin hava saldırılarıyla yanıt verdiği Yemenli Husiler, Aden Körfezi açıklarında bir Amerikan gemisini füzeyle vurarak rest çekti.

Amerikalı şirkete ait M/V Gibraltar Eagle adlı kargo gemisi, İran destekli grubun ateşlediği füzeyle hedef alındı. Marshall Adaları bayraklı gemide saldırı sonucu yangın çıktı ancak kimse yaralanmadı.

M/V Gibraltar Eagle gemisi, saldırıya uğradığı sırada Aden’in 95 deniz mili güneydoğusundaydı.

İngiliz deniz ticareti güvenliği şirketi Ambrey, Husiler tarafından üç füze fırlatıldığını, füzelerden ikisinin denize ulaşmadığını, üçüncüsünün ise M/V Gibraltar Eagle’a isabet ettiğini kaydetti.

Yemen’in batısını kontrol eden Husiler saldırıyı üstlendi, Amerikan ve İngiliz savaş gemilerini de hedef aldıklarını duyurdu. Husiler’in başmüzakerecisi Muhammed Abdülselam, “İsrail gemilerini ya da işgal altındaki Filistin limanlarına giden gemileri durdurmaya yönelik saldırılar devam edecek” dedi.

ERİTRE’NİN 80 KİLOMETRE AÇIĞI

Nitekim, İngiliz donanmasına bağlı Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları (UKMTO) bu sabah Kızıldeniz’de yeni bir vaka bildirdi.

Muhtemel saldırının gerçekleştiği yer, Yemen’in karşısındaki Eritre’nin yaklaşık 80 kilometre açığında.

İlk gelen bilgiler, Husi güçlerinin botlarla kargo gemisine yaklaştığı ancak güvertedeki silahlı korumaların ateş açması sonucu geri döndüğü yönünde.

Kızıldeniz kıyısındaki Yemen’in en büyük limanı Hudeyde’yi de elinde tutan Husiler, Kasım ayından bu yana Avrupa ile Asya arasındaki en kısa deniz yolunda İsrailli şirketlere ait ya da İsrail limanlarına uğrayan gemilere saldırıyor.

Füzeler, sürat botları, helikopterler ve kamikaze silahlı insansız hava araçları kullanan Husiler, Kızıldeniz ile Umman Denizi arasındaki Babülmendep Boğazı çevresinde en az 27 saldırı gerçekleştirdi.

Gazze’yi yöneten Hamas’a İsrail’e karşı destek veren Husilerin saldırıları, Kızıldeniz’i halihazırda dünyanın en tehlikeli deniz yolu haline getirmiş durumda.

Süveyş Kanalı’ndan Akdeniz’e ve Avrupa’ya ulaşan konteyner gemilerinin yaklaşık yüzde 20’si artık Kızıldeniz rotasından kaçınıyor. Bunun yerine seyahat maliyetini fazlasıyla artıran Afrika’nın güney ucundan geçiyorlar.

ABD ve İngiltere’ye ait savaş uçakları, son bir haftada Husilere ait tesisler, füze rampaları ve cephanelikleri bombardımana tutan çok sayıda saldırıya imza attı.

Husiler ise USS Laboon savaş gemisine füze ateşleyerek ABD ve İngiltere’ye misillemede bulundu.

BBC Güvenlik Muhabiri Frank Gardner’a göre, Yemen’in büyük bir kısmını kontrol eden Husilerin önünde üç seçenek var:

“Ne demek istediklerini yeterince açıklamış, bölgesel profillerini yükseltmiş ve ülke içindeki popülaritelerini artırmış bir şekilde geri adım atabilirler. Ancak bugüne kadarki davranışlarına bakılırsa bu çok olası görünmüyor.

Askeri ve ticari gemileri taciz etmeye devam edebilirler, ki şu anda bunu yapıyor gibi duruyorlar.

Batı’yı asıl endişelendirmesi gereken üçüncü seçenek ise ellerinde kalan füzeleri ve droneları bir araya getirip hava savunmasını alt etmek umuduyla bir ABD ya da İngiliz savaş gemisine toplu saldırı başlatma fırsatını beklemeleri olur.

Bu, Husi sözcüsünün zaten ima ettiği bir şey ve gerçek bir risk olmaya devam ediyor.

Öte yandan ABD istihbaratı, Husilerin askeri tesislerine yönelik son hava saldırılarının cephaneliklerinin yaklaşık dörtte birini yok ettiği ya da etkisiz hale getirdiği değerlendirmesini yaptı.

Daha fazla hava saldırısı bunu daha da azaltacaktır, dolayısıyla Husilerin misilleme konusundaki söylemlerinin ötesinde bunu ne kadar ileri götüreceklerine dair dikkatli hesaplar yapmaları gerekecek.’

Kızıldeniz-Süveyş Kanalı-Akdeniz rotası, Asya ile Avrupa arasındaki en kısa deniz güzergahı. Dünya deniz trafiğinin yaklaşık yüzde 12’si Süveyş Kanalı’ndan geçiyor.

Husilerin ana müttefiki İran ise, ABD ve İngiltere’nin Yemenli grubu hedef alan saldırılarını ‘stratejik bir hata’ ve ‘yasa dışı’ olarak tanımlıyor.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*